Inhalacja na kaszel to jedna z najskuteczniejszych metod medycyny naturalnej, polecanej właśnie na tę przypadłość. Szczególnie często stosowana również w stanach zapalnych zatok i oskrzeli oraz w przeziębieniach. Mało kto jednak wie, że taka inhalacja na kaszel z użyciem ziół i olejków poprawia również samopoczucie i nastrój. Olejki, poprzez swoje działanie aromaterapeutyczne, łagodzą stany depresyjne, zmniejszają uczucie zmęczenia, a nawet głodu. Wytworzony bowiem piękny zapach ma właściwości lecznicze, relaksujące i koi zmysły. I tak olejki:

  • tymiankowy, cedrowy i z drzewka różanego dodadzą energii,
  • cytrynowy i lawendowy zniwelują stres,
  • a rozmarynowy i cynamonowy obudzą siły umysłowe i przyczynią się do wzrostu koncentracji.

Inhalacja na kaszel z użyciem ziół i olejków – przygotowanie

Wystarczy wlać kilka kropel do pojemnika wypełnionego gorącą wodą i wdychać parę, najlepiej pod przykryciem ręcznika. Zabieg powinno się przeprowadzać 2-3 razy dziennie, przez około 10 minut, stosując się do zasady: wdychać nosem, wydychać ustami. Do takiej inhalacji można także dodać zioła – rumianek wykazuje działanie rozluźniające, a tymianek bakteriobójcze. By spotęgować efekty inhalacji, można również pozostawić miskę z wodą z olejkami i ziołami obok kaloryfera, dzięki czemu ich opary napełnią pomieszczenie, odświeżając i dezynfekując powietrze, oraz pozostawią w pokoju przyjemny zapach. Nie tylko więc muzyka łagodzi obyczaje, ale i piękne wonie i aromaty.

Inhalacja na kaszel – pytanie o skuteczność

Jest nie tylko skuteczna, ale i nieszkodliwa. Dociera w różne miejsca ciała, wędruje po organizmie, nie wpływając negatywnie na układ pokarmowy jak w przypadku leków doustnych.  Powietrze w przedsionku jamy nosowej, jak i w jamie nosowo-gardłowej jest nawilżone i oczyszczone, zatem udział w węchu i fonacji jest niezakłócony. A skoro nos działa jak należy, to i spełnia fukcję ochronną przed zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi. Inhalacja na kaszel – i na inne problemy ze zdrowiem – jest jak najbardziej wskazana i polecana.

Tu znajdziesz również: Naturalne domowe sposoby na gardło,  a wśród naszych inspiracji garść porad na naturalne oczyszczanie organizmu 🙂