Jak rozpoznać kosmetyki naturalne, skoro ostatnimi czasy producenci szafują słowami: naturalne, eko i bez konserwantów? Jak w gąszczu specyfików znaleźć dobre kosmetyki naturalne? Czy polecane kosmetyki naturalne to zawsze te z najwyższej półki? Czy możliwe jest, by znaleźć tanie i dobre kosmetyki naturalne?

Gdy myślimy o kosmetykach naturalnych, mamy na myśli produkty w pełni bezpieczne i zdrowe dla naszego ciała. Naturalne kosmetyki to te, które zawierają wyłącznie naturalne składniki pochodzenia roślinnego i minerały. Powstają przy wykorzystaniu procesów takich jak: filtracja, ucieranie, suszenie, tłoczenie. Jednak współcześnie wiele specyfików nazywa się naturalnymi, choć w rzeczywistości nie mają z nimi nic wspólnego. W takim razie jak  rozpoznać kosmetyki naturalne – te w 100% stworzone z natury?

jak rozpoznać kosmetyki naturalneZasada nr 1 głosi: polecane kosmetyki naturalne nie zawsze są najlepsze. W Internecie każdy może dorzucić swoje pięć groszy, wypowiedzieć się na forach czy grupach społecznościowych. Nie musi to być ekspert czy nawet osoba zainteresowana tematem, a jednocześnie może to być przedstawiciel firmy produkującej kosmetyki, który chce je odpowiednio wypromować. Weźmy też pod uwagę, że kosmetyk dobry dla jednej osoby nie będzie taki fantastyczny dla drugiej. Każdy z nas ma inny rodzaj cery, inaczej buzują w nas hormony i czego innego potrzebujemy. Dlatego jeśli szukamy kosmetyków, nie zwracajmy uwagi na polecane kosmetyki naturalne, a na ich skład i certyfikaty.

Pamiętaj, aby uważać na określenie „ekokosmetyki”. Takie produkty mogą zawierać ekologiczne składniki i mieć ładne biodegradowalne opakowania, a ich produkcja ogranicza szkodliwy wpływ na środowisko. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zawarte w nich składniki muszą być pochodzenia organicznego. Najlepszą gwarancją wysokiej jakości kosmetyków organicznych są certyfikaty takie jak: ECOCERT czy NOP.

Gdy na opakowaniu widzisz hasło „bez konserwantów”, bądź czujna! Gdyby faktycznie tak było, termin ważności takiego produktu byłby niezwykle krótki. Konserwanty mogą występować składzie, choć powinny być zaakceptowane przez naukowców i dermatologów. Zanim zdecydujesz się na zakup kosmetyków naturalnych, przeczytaj wszystko, co znajduje się na opakowaniu oraz poszukaj więcej informacji na temat producenta.

I zasada nr 2: tanie i dobre kosmetyki naturalne produkowane nie w zaciszu własnej domu, a przez koncerny, raczej nie występują. Ceny takich produktów mogą być wyższe od cen komercyjnych kosmetyków, ponieważ ich produkcja również jest bardziej czasochłonna i kosztowna. Nie oznacza to, że ceny są niebotyczne do tego stopnia, że kosmetyki naturalne są dla nas nieosiągalne albo za ten luksus trzeba zapłacić ogromne sumy. Po prostu zwykle są nieco wyższe. Jeśli więc trafisz na okazję, to najprawdopodobniej nie warto z niej skorzystać 🙂

Ze swej strony możemy polecić produkty z zaprzyjaźnionego Ale zielonego sklepu 🙂 A jeśli chcesz być eko i zadbać o środowisko, uprawiaj warzywa z resztek – zobacz, jakie to proste 🙂