Poznaj warzywa z resztek, a więc warzywa, które odrastają! Jeśli nie lubisz marnować żywności i cieszy cię widok zieleniny na kuchennym parapecie, będą dla Ciebie cudem natury :)Sprawdź, jak je wyhodować 🙂

Jak wyhodować warzywa z resztek? Możesz to zrobić samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Warzywa, które odrastają, nie potrzebują specjalnej pielęgnacji, tylko kilku prostych zabiegów 🙂 Niewymagających ani większego zachodu, ani mnóstwa czasu. Takie warzywa z resztek są dobrym sposobem na ekożycie i zaoszczędzenie pieniędzy (choć oczywiście trzeba wspierać lokalne stoiska warzywne! 😉

Oto przykłady warzyw, które odrastają z resztek i sposoby na ich uprawę:

Cebula i cebula – umieść je w doniczce (albo plastikowym kubeczku) napełnionej ziemią, a w ciągu kilku dni wyrośnie jadalny szczypiorek. Niezwykle smakowity do porannej jajecznicy! 😉

Dymka, sałata rzymska, koper, por, seler naciowy – przed umieszczeniem ich w doniczce z ziemią, namocz je (w przypadku sałaty, fenukułu, pora czy selera wystarczy końcówkę) w wodzie do momentu, aż wypuści korzenie.

warzywa z resztekImbir – moczymy przez noc, następnie zasadzamy do ziemi, lecz nie cały – kawałek powinien wystawać nad ziemią.

Bazylia – możemy z łatwością przedłużyć życie sklepowej bazylii. Wystarczy odciąć 3-4 cm łodyżki wraz z listkami i umieścić w wodzie. Czekamy, aż wypuści korzenie, następnie przesadzamy do doniczki z ziemią i regularnie podlewamy.

Nać marchwi – 1, 2-centymetrową końcówkę marchwi umieść w niewielkim naczynku, systematycznie nawadniaj niewielką ilością wody – wystarczy, aby dół był stale zamoczony.

Trawa cytrynowa – mocz do momentu, aż puści korzenie. Pamiętaj, że ciąć ją można dopiero, gdy urośnie na co najmniej 25-30 cm.

Awokado – zawiń pestkę w uprzednio namoczony w wodzie ręcznik papierowy, umieść w miseczce i pilnuj, by ręcznik nie wysechł. Gdy pestka puści korzonki, przełóż ją do doniczki z ziemią. W polskim klimacie drzewko urośnie na wysokość do 1 metra.

Naszą inspiracją był artykuł 10 warzyw, które odrosną z resztek, sam zresztą inspirowany innym artykułem 🙂 Jak widać, Internet to źródło inspiracji, ale najwięcej oczywiście dostarcza nasz CzaroMarownik 2018 – kalendarz księżycowy 🙂