Zapomniana sztuka pisania listów. Nieraz łezka zakręci się na to wspomnienie: otwierasz szafkę, wyjmujesz ozdobną papeterię i zapełniasz kartkę słowami. Brzmi znajomo? Pewnie nie. W dobie e-maili sztuka pisania listów niemal zanikła. Niewiele osób dziś wie, jak pisać listy, ale zapomniana sztuka pisania listów wciąż budzi sentymentalne skojarzenia. Może warto spróbować? Przywołać czar minionych zwyczajów, dreszczyk z powodu pospiesznego otwierania koperty, zapach atramentu, który bije z lekko pogniecionej kartki?

Odkryj na nowo zapomnianą sztukę pisania listów i dowiedz się, jak pisać listy. Oto twój szybki kurs korespondencji w stylu retro! 🙂 Zrób to jak należy!

  • zapomniana sztuka pisania listówW prawym górnym rogu umieść datę i miejsce. Żeby było bardziej intrygująco, możesz dodać szczegóły, na przykład: „31 maja 2019 rok, Puck, czarna sofa w moim lofcie”. Miesiąc należy podać słownie.
  • Zwrot do adresata to nie jest pozdrowienie czy przywitanie, a osobiste zwrócenie się do odbiorcy. Zacznij: „Droga Mamo”, „Kochany Antku” czy „Szanowny Panie”. Aby nie naruszyć korespondencyjnego savoir vivre nie zaczynaj wiadomości od „Cześć!” Po wołaczu zastosuj wykrzyknik bądź przecinek.
  • Po przerwie zacznij od nowego akapitu. Warto zachować tradycyjny układ listu – wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Jeśli piszesz list dłuższy niż strona, możesz kończyć na odwrocie. Niegdyś pisało się „verte” (łac. „odwróć”) na dole pierwszej strony. To staroświecki smaczek, który doda listowi klimatu.
  • Pozdrów adresata i podpisz się. Post scriptum nie jest mile widziane. Sugeruje, że list pisany był niedbale i o czymś zapomniałaś.
  • Wszystkie zwroty do adresata pisz koniecznie wielką literą.
  • Starannie złóż list i włóż do koperty. W jej lewym górnym rogu dodaj swoje dane, aby wiadomość w razie niedostarczenia wróciła w twoje ręce.
  • Jeśli spodobał ci się styl oldschool, możesz zalakować kopertę.

Reaktywuj zapomnianą sztukę pisania listów tradycyjnych. Jest coś w niej pięknego, magicznego i świeżego. Coś, co ma w sobie wszelkie odcienie kontaktów między ludźmi. Coś, co dziś jest mocno niespotykane. I coś, za czym bardzo tęsknimy 🙂

Na koniec przytoczymy wam pozytywną Bajkę o miłości (czyli co w życiu jest tak naprawdę ważne) , byście nie zapomnieli o ludziach, których kochacie. Listy niech będą dodatkiem do tych uczuć 🙂

A skoro już jesteśmy przy listach, to zobaczcie, co ludzie piszą na temat naszego CzaroMarownik 2018 – kalendarz książkowy 😉